Semináře a kurzy pro členy zásahových jednotek Policie ČR

Tento článek začneme malým historickým vhledem o vzniku jedné z prvních policejních zásahových jednotek v ČR – jednalo se o skupinu vybraných příslušníků, kteří působili na území hlavního města Prahy. Již před rokem 1989 působili při PMJ (pohotovostně motorizovaná jednotka – 158) vybraní příslušníci tehdejší VB, kteří prošli zvláštním výcvikem a v případě potřeby byli vysláni k provedení zákroku proti nebezpečnému pachateli. V roce 1990 zde vznikla Rota zásahu proti nebezpečným pachatelům (ROZA), později vyjmutá z PMJ a jako samostatná Zásahová jednotka podřízená odboru služby pořádkové policie.

Zpočátku (rok 1995 a 1996) trénoval Martin spolu s Petrem Macháčkem pouze příslušníky jedné skupiny ze Zásahové jednotky PČR hlavního města Prahy a to se zaměřením na boj zblízka a použití chladných zbraní. Spolupráce v této době byla jen na přátelské bázi. Obsah tréninků byl zaměřen na techniky boje v postoji (thajský box), pacifikace pachatele (sebeobrana Skatach) a použití chladných zbraní – obušek a nůž (filipínská eskrima). Petr s Martinem zde působili jako externí instruktoři výcvikové firmy SKATACH.

Později v roce 2003 byl Martin znovu oficiálně osloven instruktory této jednotky, aby zde realizoval několik seminářů pro vybrané příslušníky z celé jednotky. Semináře byly zaměřené na speciální sebeobranu a boj zblízka (důraz byl na techniky CQB), použití improvizovaných zbraní, použití teleskopického obušku a další bojové dovednosti. Close Quarters Battle (CQB) volně přeložený jako „boj na krátké vzdálenosti“ probíhá většinou v obydlených oblastech.

Jedná se o soubor jednoduchých a účinných technik, které se používají v momentě, kdy člen zasahující skupiny nemůže či nechce použít střelnou zbraň. Jde tedy o údery volnou rukou, kopy, strhy, údery zbraní, odstrčení, atp. Dále se vyučovala i obrana vlastní zbraně a sebeobranné techniky proti pachateli vyzbrojeném dlouhou nebo krátkou palnou zbraní. Naprostou samozřejmostí takovéhoto nácviku je použití kompletní výstroje a výzbroje.

Další zásahovou jednotkou, kde Martin realizoval nějaký výcvik, byla Zásahová jednotka KŘP Středočeského kraje (určená pro Střední Čechy). Zde Martin vedl dva semináře – jeden zaměřený na bojové použití nože a druhý na ovládnutí teleskopického obušku. Přijel na osobní pozvání některých příslušníků této jednotky.

Oba semináře koncepčně obsahovali stejné techniky, které v současné době vyučujeme v klubu ACT. V rámci boje s nožem byli členové této zásahové jednotky seznámeni s vhodným držením a nošením nože, doporučovaným bojovým postojem a pohybem se zbraní.

Zaměřili jsme se na důležité „cíle“ na lidském těle a trénovali různé techniky řezů, bodů a seků. Cvičili jsme i úhyby, kryty a jednoduché bojové kombinace. Seminář zaměřený na použití teleskopického obušku obsahoval různé základní i pokročilé techniky – údery, kryty, tlaky, páky, zámky atp. Samozřejmostí bylo využití ochranného obleku RedMan při jednoduchých modelových situacích.

Jako součást působení v AKADEMII AEGIS, Martin spolu se svým kolegou Alešem Vondráčkem školili i vybrané příslušníky Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. První oficiální výcvik proběhl v roce 2011 a poslední v roce 2021. V průběhu těchto let Aegis mnohokrát navštívil „Brněnské draky“ a trénoval jejich staré i nové příslušníky.

Výcvik pro tyto specialisty byl vždy zaměřen na střeleckou přípravu a jednalo se o kombinaci použití krátké a dlouhé palné zbraně –  od základů k pokročilým věcem, s důrazem na předávání našich klíčových principů a technik a zvyšování individuálních střeleckých dovedností. Využívali jsme několik typů střelnic a mohli jsme pro použití dlouhých zbraní/útočných pušek využít i odpovídající délku střeliště.

Trénink s útočnými puškami probíhal na vzdálenosti od 50 do 160 metrů a soustředil se na drilování různých poloh vč. nestandardních, střelbu s improvizovanou oporou, pohyb a střelbu v terénu v plné výstroji atd. Pro samopaly, PDW a pistole jsme namixovali témata od základů ke komplexu střeleckých technik pro jednotlivce/dvojice s pohybem, přechodem na záložní zbraň, využitím krytů a dalších pokročilých dovedností.

Specialitou byl blok systematicky pokrývající oblast použití krátké zbraně v těsné blízkosti dalších osob a stísněných prostorách, např. ve vozidle. Specificky jsme se věnovali i skrytému nošení a použití zbraně v civilním oblečení, anebo například nácviku ochranně osob – VIP. Do Brna jsme se opravdu vždy rádi vraceli.

Co je zásahová policejní jednotka a z koho, že se skládá? Policejní zásahová jednotka je tedy specializovaný útvar určený k zásahu proti agresivním, nebezpečným nebo ozbrojeným pachatelům. Často také poskytuje pomoc ostatním policejním útvarům při zákrocích proti zvlášť agresivním nebo ozbrojeným osobám.

Služba u Zásahové jednotky vyžaduje zcela nadstandartní fyzickou a psychickou připravenost a odolnost. Od tohoto zcela stěžejního požadavku se odvíjí již výběr uchazečů a dále i samotný každodenní výcvik příslušníků ZJ. Všestrannost je nejdůležitější vlastnost každého příslušníka ZJ.

Zásahová jednotka se organizačně skládá z: vedoucího, zástupce vedoucího, instruktorů služební přípravy a výcviku, metodika služební přípravy a výcviku, vedoucích směn, psychologa, pyrotechniků, potápěčů, policistů pro specializovanou činnost (odstřelovačů a jejich pozorovatelů, vyjednavačů, leteckých záchranářů, zdravotníků) a dalších systemizovaných policistů a zaměstnanců. Výkon služby u zásahové jednotky je rozvržen tak, aby byla zajištěna 24hodinová akceschopnost.

Posledním výcvikem, který zde chceme zmínit, byl specializovaný kurz pro instruktory Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, kteří za námi přijeli do Prahy (do výcvikového prostoru, který jsme v té době používali/2018), aby se věnovali tématice použití teleskopického obušku. U policistů či jiných členů ozbrojených sborů představuje teleskopický obušek tzv. střední úroveň použití síly a vyplňuje mezeru mezi použitím boje beze zbraně a použitím střelné zbraně.

Tento obranný prostředek bývá také často využíván pro násilné vstupy okny budov nebo dopravních prostředků. Náš vyučovaný systém obsahuje například správný úchop obušku, možnosti nošení a druhy tasení (vysunutí + zavírání), základní postoje a pohyb se zbraní. Dále i takticko-preventivní kroky, údery a kryty (jak základní tak i pokročilejší verze) a vyváděcí i znehybňovací techniky.

Probíraly se také důležité „cíle“ na lidském těle a trénovaly se i úhyby a další bojové kombinace. Samozřejmostí byla teoretická přednáška zaměřená převážně na možnosti dalšího vybavení teleskopického obušku. Řízený nácvik praktického použití ve dvojicích plynule navazoval na řešení různých modelových situací.

V tomto momentu účastníci vyfasovali tréninkové verze obušků a můj pomocník instruktor Tomáš Platil se oblékl do ochranného obleku RedMan. Každou situaci řešil vždy bojovník sám a někdy RedMan útočil nožem, někdy „pouze“ rukama a nohama a někdy tyčí. Všichni přítomní zvládali své scénáře výborně. Dobře využívali pohyb, některé kryty a samozřejmě i kontra-údery.

Plynule jsme přešli do dalších jednoduchých modelových situací, kdy měli za úkol zpacifikovat „problematika“, pomocí technik zámků či škrcení. Zde již nepoužíváme ochranný oblek a zasahující policisté mají reálný obušek. Někdy byl figurant pasivní a poslouchal, jindy byl aktivnější a agresivnější. Zde přichází na řadu samozřejmě i týmová spolupráce.

Instruktor Martin H. si velice váží možnosti trénovat tyto policejní specialisty z různých zásahových jednotek. Zároveň mu bylo ctí předávat své znalosti, dovednosti a zkušenosti tam, kde to dává velký smysl. Díky a ať se všichni vždy vrátíte domů ke svým rodinám.

Text: Martin Hradecký
Foto: Martin Hradecký, Akademie Aegis

Přejít nahoru