Bojové použití nože a dýky – část V. SOUČASNOST; Různé styly, školy a systémy

Posledních cca 30 let se obecně ve světě zvedla značná vlna zájmu o boj s nožem. Odborníci tvrdí, že probíhá doslova renesance bojového používání nože. Vedle škol klasických vznikla obrovská spousta škol nových – moderních. Některé tyto systémy jsou podpořené praxí jejich zakladatelů, jiné se bohužel opírají pouze o teoretické či akademické zkušenosti. Existují dokonce i styly, které vyučují techniky boje s nožem používaných vězni ve věznicích. Rozsah nabídky je opravdu velký a vždy jen závisí na tom, co hledáte.

V bývalém Československu se okrajově problematice boje s nožem věnovali například pánové Ing. I. Špička a Ing. J. Novák, kteří založili moderní monosignální sebeobranu MS-1 nazývanou též BRANA. Jedná se o sebeobranu vycházejících z vědeckých poznatků, jejíž jednou částí bylo i použití nože. Jednalo se například o základní body a seky – vnější sek, vnitřní sek, přímý bod a bod shora. Tyto techniky byly uvedeny již v publikacích z roku 1969 a 1971.

V roce 2001 vydal klub Algodos, který se zaměřuje na sebeobranu MS-1, knihu Boj nožem, hůlkou nebo pěstníkem od autorů J. Novák a I. Špička. Zde můžeme sledovat daleko širší pokrytí této problematiky – popis nože a dýky, způsoby útoků nožem, přemísťování se, postoje a střehy. Dále pak různé útoky nožem, přímé body, přímý bod výpadem, ostatní seky či body a také hod nožem.

Další dle mého soudu ryze Česká škola boje nožem je v Brně (založena v roce 2000) a provozuje jí pan Radek Pokora. Podle dostupných informací ve svém pojetí vychází z tradic evropského boje krátkou čepelí. Důraz je kladen na důkladné zvládnutí omezeného rejstříku těch nejjednodušších (tj. rychlých a relativně bezpečných) technik ozbrojené a volné ruky, taktiku a dynamickou práci nohou. Podle slov zakladatele jde hlavně o tréninkové metody a celkové pojetí boje nožem, jeho smyslu a způsobu provedení.

Zatímco všechny ostatní kluby v ČR se zaměřují na bojové umění, nebo na duelový styl sportovního boje nožem, zde se snaží vystihnout syrovou realitu. Pan Pokora je také autorem několika knih – Nůž ve rvačce a pouličním boji, Nůž – nejlepší přítel v boji o život, BearClaw – revoluce žen v sebeobraně či Připrav se na nejhorší. V současné době používá název Vandal Combat Systém.

Zmiňoval jsem se o technikách boje s nožem používaných ve věznicích. Většinou se jedná o velmi surové, útočné a naprosto brutální techniky, které mají jediný cíl – zabít. Existuje dokonce několik knih, které jsou psané formou manuálu. Jedná se například o Prison´s Bloody Iron od autorů Harolda Jenkse a Michaela Browna anebo kniha od Dona Pentecosta  – Put ´em Down, Take ´em Out! V této knize jde o techniky boje s nožem a obranu proti noži z Folsomské věznice. Tato velmi zajímavá knížka je samozřejmě doplněna řadou ilustračních fotografií a dovolím si tvrdit, že ovlivní každého, kdo si ji přečte.

Jedním z uznávaných propagátorů moderního pojetí boje s nožem je pan Michael Janich. Tento Američan žijící v Coloradu vyučuje již mnoho let boj s nožem – systém Martial Blade Concepts. MBC je základně rozdělen na čtyři úrovně, které zahrnují snad všechny aspekty použití nože v boji a obranu proti noži. Michael také napsal řadu knih a natočil i množství výukových DVD. V minulosti sloužil v armádě a intenzívně se věnoval filipínským bojovým uměním.

Michael také dlouhodobě spolupracuje s firmou Spyderco a Blackhawk, pro které navrhnul i několik modelů nožů. Dalším odborníkem na boj s nožem je pan Steve Tarani. Pan Tarani je bývalý profesionální ochránce zákona, který v současné době působí jako instruktor boje zblízka a taktický expert pro různé vládní agentury, armádu a civilní organizace. Jeho specializací je boj s nožem a kurzy Edged Weapons CQB. Studoval autentické indonéská styly a dlouhodobě se také zaměřuje na použití Karambitu.

Nepřehlédnutelným učitelem boje s nožem je také pan Bram Frank. Bram je zakladatel a ředitel společnosti Common Sence Self Defense/Street Combat (CSSD/SC). Je také velkým propagátorem systému Gunting-Martial Blade Craft a Modern Arnis. Sammy Franco je americký instruktor a zakladatel systému Contemporary Fighting Arts neboli CFA.

Což v překladu znamená Moderní bojové umění. I pan Franco vyučuje jako součást svého systému CFA koncept War blade/knife fighting. Nesmím zapomenout jmenovat pana Jima Wagnera, který strávil více jak 15 let ve službách institucí zajišťujících ochranu a dodržování zákonů. Působil v USA a sloužil jak u strážní a patrolovací služby, tak i například u jednotky SWAT.

Vyučuje moderní systém reálné sebeobrany Reality Based Personal Protection – RBPP. V rámci této výuky se nezaměřuje pouze na sebeobranu a na boj zblízka, ale vyučuje také i boj s nožem a velmi realistickou obranu proti noži. Většinou formou specializovaných intenzivních kurzů jako například Survival Knife Course, Knife Expert Course a Tactical Knife Course.

Pro zajímavost například v Rusku vyučuje pan Tarasov (údajně bývalý člen spetsnaz) v rámci Rukopašného boje i specifický systém boje s nožem a obrany proti chladným zbraním. Dalším ruským instruktorem je například Vladimir Vasiliev, který mimo jiné vyučuje Systema Knife Fighting. Ukrajinský boj s nožem reprezentuje pan Olexander Vorobey, který je prezidentem Ukrajinské federace pro boj s noži.

Členové této federace se řídí mimo jiné 3 základními pravidly: Manévrovatelnost – zůstat nehybně na jednom místě má za následek vážné zranění nebo smrt, takže bojovníci UKF jsou neustále v pohybu, útočí a vyhýbají se úderům. Plná rychlost a plný kontakt – rány a bodnutí jsou prováděny plnou silou a maximální rychlostí, jako se to děje ve skutečném životě. Sparing je nedílnou součástí tréninkového drilu.

Instruktorů, kteří vyučují některý moderní systém sebeobrany a k tomu i boj s nožem je samozřejmě víc. V Rakousku působí instruktor a zakladatel Sami Combat Systemu pan Peter Weckauf a součástí tohoto systému vyučuje i Knife Fighting Concept. Dalším v Rakousku působícím subjektem, který vyučuje boj s nožem je Tribe 13 a jeho zakladatel pan Matei Florin, který vyučuje Edged weapons kurzy.

V Polsku vyučuje pan Tomasz Adamczyk, dlouholetý instruktor krav maga a zakladatel World Knife Fighting Organisation. Ve Velké Británii založil v roce 1999 pan Lee Morrison systém Urban Combatives jehož částí je i koncept Blade Com. Další je například systém Armed Combat and Tactics, který učí své žáky bojovat se zbraněmi a účinně se proti nim bránit, ať už je student ozbrojený nebo neozbrojený.

Tento systém vyvinuli pánové Alexander Zhelezniak a Noah Gross. Vznikl v Izraeli přibližně před 25 lety a vyučuje jak boj s moderními zbraněmi, tak i tradičnějším arzenálem a kombinujeme nápady a koncepty z asijských i západních bojových umění. První a základní vyučovanou zbraní je nůž/short weapon.

Velice zajímavý je také Libre Knife Fighting Systém, který založil v roce 2004 Scott Babb v USA v San Diegu a od té doby se tento systém vyvinul v jeden z nejefektivnějších stylů boje s nožem. Nejedná se o tzv. soubojový systém, ani o tradiční styl bojového umění. Z čistě mechanického hlediska je Libre Knife Fighting systémem, který čerpá jak z boxu, tak i z filipínských bojových umění, ze kterých využívá například práci nohou.

Silně upřednostňuje bodání před řezy a seky a je zaměřen na extrémní práci v kontaktní vzdálenosti, která čerpá z pečlivého studia vězeňských bojů nožem a analýzy reálných střetů ať už z kamerových záznamů, nebo zpětné vazby studentů po celém světě. Mimo jiné je systém Libre Knife Fighting silně ovlivněn reálnými střety mexické armády a policie s kartely.

A to hlavně díky Edu Calderonovi, který představil Libre Knife Fighting Mexickým ozbrojeným složkám, kde to ve velmi krátké době přineslo velké množství zpětné vazby z reálných incidentů při střetu s kartely. Od svého vzniku tedy prošel tento systém boje s nožem několika evolucemi. Sám zakladatel tohoto systému Scott Babb tvrdí, že se Libre Knife Fighting narodil ve Spojených státech, ale jeho dospívání se odehrávalo v Mexiku.

Společnost Cold Steel patří mezi přední výrobce chladných zbraní na světě. Na úspěšnosti této firmy se asi největší částí podílel její zakladatel, ředitel a bývalý majitel v jedné osobě pan Lynn Thompson. Jeho znalosti a dovednosti z různých asijských bojových umění či evropského šermu, velice napomáhaly při volbě a návrzích nových výrobků a také při jejich testování a reklamní kampani. Mužem číslo 2 u Cold Steelu byl pan Ron Balicki.

Oba jmenovaní natočili několik výukových dvd. Za všechny zmíním vynikající sérii Warrior´s edge, která se zaobírá komplexním výcvikem boje s nožem. Určitě stojí ještě za zmínku instruktor Marc „animal“ MacYoung a jeho kniha Knives, Knife fighting a Related Hassles – How to Survive a Real Knife Fight, dále Knife Fighting Encyclopedia od autora Hock Hochheima, nebo také výborná kniha od Richarda Ryana – Master of the Blade.

Je opravdu mnoho dalších učitelů ve světě, kteří se zaobírají problematikou boje s nožem, a já bohužel nemohu uvést všechny. Vybral jsem ty, které jsem osobně poznal nebo jsem se seznámil s jejich stylem boje díky knihám či výukovými dvd, které vytvořili. Pětidílný příspěvek, který jsem napsal, nebyl o tom jak bojovat s nožem. Mou snahou bylo vytvořit komplexnější faktický přehled o této problematice. Měl ukázat i vysvětlit určité historické mezníky a vyvrátit mnohdy zažité bludy o bojovém použití nože či o školách, které existovali nebo stále existují.

Použité materiály u všech dílů tohoto seriálu: Kill or Get Killed-Rex Applegate, Nože pravého muže-Zdeněk faktor, Get Tough! W.E. Fairbairn, Manual del Baratero-James Loriega, Krav maga-Imi Sde-Or, Eyal Yanilov, Sevillian Steel-James Loriega, Technika bližnevo boja-Tarasov, The Sicilian Blade-V.Quattrocchi, Do or Die – A.J.D. Biddle, Filipino martial art anthology – Michael DeMarco, Filipino martial culture – Mark Wiley, KRABI-KRABONG – Pedro Solana Villalobos, Asijská bojová umění – D.F. Draeger a R.W. Smith, + internet

Konec páté části

Text a foto: Martin Hradecký

Přejít nahoru