Výcviky pro příslušníky Útvaru rychlého nasazení PČR

Na oficiálním výcviku pro Útvar rychlého nasazení Policie České republiky se Martin Hradecký poprvé podílel v roce 1998, a to jako externista-specialista spolu se svým bývalým kolegou Petrem Macháčkem z agentury Skatach. Týdenní speciální kurz byl tehdy zaměřen na výuku sebeobrany, thajského boxu, boje s chladnými zbraněmi – nůž a krátká tyč, boje na zemi a CQB technik. V dalších letech (1999, 2000) Martin externě i nadále s tímto útvarem spolupracoval a to konkrétně na výcviku boje zblízka a použití chladných zbraní. Jednotlivé semináře byly vždy specificky zaměřeny na určité oblasti této specializace.

V roce 2011 byl Martin znovu osloven bojovníky z URNA a v červenci se uskutečnil několikadenní kurz určený pro vybranou skupinu příslušníků tohoto útvaru. Kurz pořádala Akademie Aegis (instruktoři Hradecký & Vondráček) a tímto počinem oficiálně navázala spolupráci s Útvarem rychlého nasazení PČR. Kurz byl složen nejen z výcviku střelecké přípravy (střelba z krátké i dlouhé zbraně), ale i ze sebeobranných technik a bojové použití nože či teleskopického obušku.

Věnovali jsme se také obraně proti střelné zbrani a některým specifickým technikám při ochraně osob. Výcvik v boji zblízka byl zaměřený na oblast CQB. Close Quarters Battle (CQB) volně přeložený jako „boj na krátké vzdálenosti“ probíhá většinou v budovách, obydlených oblastech či průmyslových podnicích.

V rámci nácviku se tedy jednalo o soubor jednoduchých a účinných technik (údery, kopy, strhy, sražení…), které se používají v momentě, kdy člen zasahující skupiny nemůže či nechce použít střelnou zbraň. Dále se vyučovala i obrana vlastní zbraně a sebeobranné techniky proti pachateli vyzbrojeném dlouhou nebo krátkou palnou zbraní. Naprostou samozřejmostí takovéhoto nácviku je použití kompletní výstroje a výzbroje.

Střelecký výcvik v tomtéž roce byl zaměřený zejména na dlouhé zbraně – útočné pušky a samopaly, kterými útvar v té době disponoval – a jejich specifika použití v různých podmínkách. Část obsahu byla také věnována krátké zbrani a technikám na kontaktní a velmi krátkou vzdálenost.

Součástí kurzu bylo i několik přednášek zabývajících se např. skrytým a utajeným nošením zbraně s předvedením několika novinek z této oblasti a podrobné seznámení s výcvikovým systémem Combat Focus Shooting a dalšími, ze kterých v různé míře Aegis čerpá.

Kurz zaměřený na boj s nožem a obranu proti chladným zbraním obsahoval nejen základní, ale i pokročilé techniky. Příslušníci jednotky byli seznámeni s konceptem bojového použití nože, tak jak ho vyučujeme v rámci klubu ACT.

Byli seznámeni s vhodným držením a nošením nože, doporučovaným bojovým postojem a pohybem se zbraní. Zaměřili jsme se na důležité „cíle“ na lidském těle a trénovali techniky řezů, bodů a seků. Cvičili i úhyby, kryty a jednoduché bojové kombinace. Součástí tohoto výcviku byla i rozsáhlá přednáška s ukázkami skrytých a zákeřných zbraní. 

V roce 2012 jsme (Akademie Aegis) realizovali další střelecký výcvik, kde jsme se věnovali použití krátkým i dlouhým palným zbraním, které měl tento útvar k dispozici. Zde jsme například provázali i střelecké techniky s technikami boje zblízka. Není od věci zde připomenout co za útvar URNA je.

Tak tedy – Útvar rychlého nasazení Policie České republiky, jehož název se zjednodušuje zkratkami ÚRN nebo URNA, je zvláštním policejním útvarem určeným pro boj proti terorismu. Je připraven provádět zákroky proti teroristům, únoscům osob a dopravních prostředků, také proti nebezpečným pachatelům organizované trestné činnosti a pachatelům zvlášť závažných úmyslných trestných činů.

Proběhl rovněž kurz zaměřený na použití teleskopického obušku, který obsahoval například správný úchop obušku, možnosti nošení a druhy tasení (vysunutí + zavírání), základní postoje a pohyb se zbraní. Dále i takticko-preventivní kroky, údery a kryty (jak základní tak i pokročilejší verze) a vyváděcí i znehybňovací techniky.

Samozřejmostí byla teoretická přednáška zaměřená převážně na možnosti dalšího vybavení teleskopického obušku. Řízený nácvik praktického použití ve dvojicích plynule navazoval na řešení různých modelových situací – např. pacifikace pachatele v automobilu. I tento kurz plně odpovídal konceptu vyučovaném v klubu ACT.

V roce 2013 Martin s Alešem (Akademie Aegis) vedli pro vybranou skupinu příslušníků této elitní jednotky velmi specifický výcvik, který byl rozdělen na dvě části. První část byla zaměřená na střelecký trénink ze skrytého nošení krátké palné zbraně a z několika specifických drilů s dlouhou zbraní. V druhé části jsme na požádání „Urňáků“ ukazovali a vysvětlovali taktiku zásahu v místnostech.

Šlo o postupy, se kterými jsme se do té doby setkali díky zahraničním instruktorům a to převážně z Izraele anebo z USA. Nejvíce jsme zaujali taktickým propátráváním v jednotlivci či pouze ve dvou členném týmu. Nácvik samozřejmě probíhal v tzv. killing house neboli gumáku.

Další výcvik pro tento specializovaný útvar jsme realizovali až v roce 2018. Tento kurz byl orientován na střeleckou přípravu a zaměřili jsme se na zlepšování střeleckých dovedností s novou dlouhou zbraní ve výzbroji ÚRN – útočnou puškou HK 416, ale samozřejmě se věnovali i zbraním krátkým (Glock 17).

Výcvik byl poměrně rozsáhlý, ať už se to týkalo probíraných témat (včetně modelové situace), ale například i počtu využívaných střelnic/střelišť se vzdáleností terčů od 2 do 200 metrů. V rámci kurzu jsme poprvé stříleli i za tmy a seznamovali s naším konceptem použití svítilen (ručních i zbraňových) v podmínkách snížené viditelnosti vč. prezentace různých druhů svítilen, montáží a doplňků.

V říjnu roku 2019 „Aegisáci“ opět realizovali specializovaný výcvik pro vybranou skupinu příslušníků ÚRN. Martin a Aleš byli osloveni instruktory tohoto útvaru, aby připravili několikadenní střelecký výcvik, který bude zaměřen nejen na průřez střeleckých technik a seznámení s metodikou Aegis, ale hlavně na zlepšování individuálních střeleckých dovedností každého účastníka.

Zároveň jsme předváděli a vysvětlovali různé nové střelecké drily, kombinovaná cvičení i mikro-scénáře. Určitá část kurzu byla též věnována střelbě v civilu tudíž ze skrytého nošení zbraně. V průběhu tohoto intenzivního kurzu jsme se věnovali jak krátkým, tak i dlouhým palným zbraním.

Na výcvikovou základnu Útvaru rychlého nasazení nazývanou Borek jsme se bohužel díky Covidu vydali až v roce 2023. Tentokrát jsme, v rámci zadání, “dostali na starost” převážně čerstvé příslušníky URNA, abychom je přímou cestou seznámili s metodikou Aegis a zapracovali na vylepšení střeleckých dovedností jednotlivých účastníků.

Věnovali jsme se komplexně jak krátkým zbraním (Glock 17 Gen5 ráže 9×19), tak i dlouhým (H&K MP7 ráže 4,6×30 a H&K 416 ráže 5,56×45). Do obsahu výcviku jsme zahrnuli také střeleckou noční část a některé střelecké drily jsme zpestřili i o úder zbraně či stop kop do specifické tréninkové pomůcky – volně stojícího pytle.

Zatím poslední výcvik, který Martin s Alešem uskutečnili pro příslušníky URNA, byl v říjnu roku 2024. Pro zkušené bojovníky s dlouholetou praxí bylo přichystáno několik různorodých výcvikových bloků, při kterých byly používány všechny hlavní zbraně z výzbroje jednotky. Výcvikový areál ÚRN Borek instruktoři Aegis dobře znají a vždy se tedy snaží maximálně využít jeho možností.

Používali nejen osvědčené průpravné drily a cvičení, rozvíjející dynamickou přesnou střelbu a rychlost rozhodovacího procesu, ale i jednoduché modelové situace či noční střeleckou část. Vrcholem kurzu byl rozsáhlý blok střelby se zbraněmi HK416 na různé vzdálenosti a velikosti cílů v nestandardních polohách, využití předmětů a stavebních prvků pro vytvoření opory pro stabilní pozici v různých okolnostech, zakončený střelbou ze střechy několikapatrové věže.

Na kurzech pro ÚRN jsme se vždycky setkávali s velkou motivovaností, skvělým přístupem k výcviku a chutí poznávat nové věci. Naplňuje nás hrdostí, že jako civilní subjekt s tímto špičkovým útvarem takto dlouho spolupracujeme! V listopadu 2024 jsme z rukou ředitele Útvaru rychlého nasazení PČR brig. gen. JUDr. Libora Lochmana převzali ocenění za tuto mnohaletou oficiální spolupráci v oblasti výcviku.  Děkujeme a těšíme se opět na viděnou.

Text: Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký, Aleš Vondráček

Přejít nahoru