DOVEDNOSTI BOJOVNÍKA – soustředění v klubu ACT

Toto několikadenní soustředění se pořádá vždy v letních měsících, většinou na přelomu července a srpna. Poprvé se konalo v roce 2008 a naposledy v roce 2024. Dovednosti bojovníka jsou prioritně určené pro členy klubu Adaptive Combat Training – ACT, anebo naše soukromé studenty. Většinou se konávají v nějakém přírodním prostředí, bývají rozdělené do několika vícehodinových tematických bloků a obsah je zaměřen na komplexní bojové/válečnické dovednosti.

Věnujeme se tedy jak boji z různými zbraněmi, tak i boji beze zbraně. V oblasti sebeobrany a boji zblízka je náš trénink zaměřen jak na techniky úderů a kopů (stínování, trénink na lapách), tak i na různé sebeobranné aplikace. Trénujeme i boj na zemi a obranu proti útočníkovi s chladnou či palnou zbraní. Probírán bývá i boj a taktika proti více útočníkům. Probíhají i volné souboje (sparingy) a to jak se zbraněmi tak i bez.

Některé nácviky realizujeme záměrně i ve snížených světelných podmínkách. Samozřejmostí jsou různé mikro scénáře či velmi propracované modelové situace i s následným video vyhodnocením. V rámci boje s chladnými zbraněmi se prioritně věnujeme boji s krátkou tyčí / teleskopickým obuškem a boji s nožem. Doplňkově také trénujeme bojové použití dlouhé hole (180-200 cm), dvou krátkých tyčí a střední hole (cca 100 cm).

Tím že trénujeme v přírodních podmínkách, tak trénující musí počítat s různorodým terénem, počasím a dalšími vlivy. Některé drily provádíme záměrně i ve vodě. Vodní nácvik má za účel hlavně prověřit kvalitu postoje a pohybů ve vodě spolu s technikami úderů. Současně ale i „dovolí“ jít na maximum možností každého jednotlivce v použití síly a agresivity při prováděných technikách – hlavně úderů tyčí do vodní hladiny. Hojně při nácviku využíváme také stromy, které nám výborně slouží jako „cíle“ našich technik.

Jednotlivé drily či řízený nácvik ve dvojicích bývá občas prokládán specifickou fyzickou zátěží jako například šplháním na stromy, opakovanými sprinty do kopce či pohybem ve vodě. Posilujeme také samozřejmě pomocí standardních cviků, nebo specifických drilů na řízenou agresi. Využíváme i šplh po laně, kettlebells, gumicuky, atp. Věnujeme se též některým dechovým cvičením a rozvíjení smyslů.

Pracujeme také na psychické odolnosti a týmové spolupráci. Klíčový je ale pohyb a trénink v různorodém prostředí. Cvičencům překážejí malé pařezy, terénní nerovnosti, stromy, větve, kameny atp. Každý z účastníků si velice záhy uvědomí jak důležité je umět se správně a hlavně bezpečně pohybovat a to nejen „sám“, ale i se svou zbraní.

Každé toto soustředění bývá zaměřeno ještě na nějakou specifickou oblast. Opakovaně jsme třeba trénovali i základní ovládání a seznámení se s některými tradičními předměty používané jak k lovu, tak i k boji –  například  střelbě z různých typů luků, vrhání oštěpů, střelbě z praku, nebo použití foukačky. Okrajově se seznamujeme i s vrháním dalších různých předmětů a zbraní.

Určitou zajímavostí bývá část věnovaná doporučovaným způsobům, jak zacházet a pracovat nejenom účinně, ale i bezpečně se svým nožem jako nástrojem. Při této příležitosti si všichni měli možnost vyrobit například jednoduchou signalizační past, funkční píšťalku či improvizované oštěpy, se kterými se následně učili zacházet.

Některé nácviky se nesly v duchu technik přežití – šlo o improvizované rozdělávání ohňů, stavění přístřešků či metody maskování. V rámci týmové spolupráce došlo také k nácviku evakuaci zraněného a to v military stylu. Pravidelně se také věnujeme nácviku první pomoci. Opakovaně jsme v minulosti využívali naší speciální překážkovou dráhu. Trénink byl občas přerušen nějakou „hromadnou hrou“  – šlo například o Bitvu jídelních hůlek či o Dobývání kopce.

Došlo i na psychickou odolnost, prolézání cca 45 metrů dlouhého stísněného prostoru – kanálu (s využitím svítilny i bez). Jedním z témat bylo také přežití řádění šíleného útočníka. Zde jsme nacvičovali například útěk/únik z nebezpečné zóny, nebo jsme trénovali správné využití vhodných krytů. Věnovali jsme se i boji v této extrémní situaci a to za pomoci různých specifických drilů. Dále jsme používali i některé improvizované zbraně a bránili se proti ozbrojenému útočníkovi ve skupině.

Občas jsme trénovali i použití flexibilních či improvizovaných zbraní a došlo také na účinné fungování například s basebalovou pálkou, sekyrkou/taktickým tomahawkem anebo polní lopatkou. Každé soustředění bývá vždy také doplněno o speciální teoretické přednášky na různorodá specifická témata. Obrovský dík patří všem účastníkům našich soustředění, kteří vždy vytvoří naprosto perfektní atmosféru. Děkujeme!

Text: Martin Hradecký
Foto: archiv ACT

Přejít nahoru